Zpět

Domácí kompostování – jak na něj?

13. 06. 2016

Když se řekne kompostování, každý si představí nevzhlednou kupu hnoje kdesi v rohu zahrady. Že tomu tak není, se přesvědčila již řada lidí z městských aglomerací, kde se kompostuje na sídlištích nebo přímo v bytě.

Kompostování v bytě není sci-fi, ani zdaleka ne zablešené doupě plné žížal a brouků mezi hrnci a příbory. Při dodržování základních pravidel pro kompostování, postupů a nástrojů může kompostovat každý, kdekoliv a kdykoliv. A samotný výsledek potěší mnohem víc, než nakoupená hnojiva plná chemikálií z Baumaxu.

Obsah

  1. Jak kompostovat doma v bytě
  2. Kompostéry od tradičního českého výrobce
  3. Základní pravidla pro domácí kompostování

kompostér super air

Super Air kompostér 400 se hodí spíše na zahradu, než na domácí kompostování.

Jak kompostovat doma v bytě

Kompostéry a kompostovací nádoby, sáčky, plastové pytle, tašky a vše, kde je možné založit/skladovat kompost v bytě nebo na chodbě domu.

Kompostovací sáčky a tašky

Používají se primárně pro sběr a převoz organického odpadu na cílový kompost. Propouští vlhkost odpařováním, odpad nezapáchá, vyrábí se z kompostovatelného plastu. Cena kompostovacích sáčků a tašek bývá do 100 Kč (25 sáčků/7l).

Kompostovací pytle

Kompostování v pytlích je alternativou ke klasickému kompostování v pevném kompostéru. Je však nutné pytel umístit do pevné nádoby, aby pytel držel tvar a nebortil se.

Kuchyňské nádoby na kompostování

Patří sem plastové nádoby, kyblíky, speciální odvětrávané košíky nebo keramické nádoby. Každá varianta má svá pro a proti, asi nejlépe z nich vychází obyčejný plastový kyblík nebo koš na odpadky.

Fermentátor (mikrokompostér)

Jde o vysoce efektivní způsob kompostování, kdy se využívá principu anaerobní fermentace. Do kompostu se přídávají speciální bakterie Bokashi, které pomáhají rozkládat bioodpad. Tím, jak se bioodpad rychleji rozkládá, zvyšuje se kapacita nádoby. Výstupem kompostování je pak fermentát, který lze použít jako aditivum do půdy. Delší skladování může býti problematické tím, jak bioodpad po čase začne zapáchat – hledejte proto jednotky, které jsou vybaveny uhlíkovým filtrem (pohlcuje zápach). Existují také jednotky poháněné elektrickým proudem, které odpad dokonce samy míchají a provzdušňují. Takové zařízení pojme cca 55 kg bioodpadu a vyjde na 11 tisíc Kč.

Otočný kompostér

Otočný kompostér ve tvaru sudu je vybaven klikou pro rotování nádoby a tím i promíchání kompostu. V zateplené verzi odolá mrazům až do minus deset stupňů celsia. K dostání od 3500 Kč v nejmenší velikosti.

Vermikompostér

Alternativou, a pravděpodobně nejlepší variantou pro domácí kompostování, ke všem uvedeným způsobům a nástrojům je tzv. vermikompostér. Jde vlastně o klasický kompost s tím rozdílem, že je dokonale provzdušněn díky žížalám, které „pracují“ uvnitř nádoby. Díky žížalám získáme vysoce kvalitní kompost. Mějte však na paměti, pokud odjíždíte na delší dobu pryč (+3 týdny), že musíte žížalám zajistit pravidelný přísun potravy – organického odpadu. Vermikompostér by měl být v místě, kde je teplota okolo dvaceti stupňů celsia (pozor proto na teploty na balkonu). Cena vermikompostéru začíná na 2000 Kč, lze si jej však vyrobit i svépomocí.

Kompostéry od tradičního českého výrobce

Vyberte si kvalitní zahradní kompostér od Puruplast:

Všechny kompostéry sami vyrábíme z recyklovaných materiálů a pomáháme tak šetřit zátěž na životní prostředí.

Základní pravidla pro domácí kompostování

  1. Kompost by měl mít své určené místo, kde je ideální teplota, nebude nikomu překážet, a současně bude vždy k dispozici a přístupný pro uložení nového dalšího organického odpadu
  2. Kompost by neměl být menší než 1 m(aby se nastartovaly rozkládací procesy)
  3. Tvar kompostéru není rozhodující - důležité je teplo, vzduch a vlhko
  4. Kompost zraje při adekvátním udržování několik měsíců (čím tepleji, tím rychlejší zrání - výsledná struktura by měla mít podobu drobivého, tmavého, hutného a vlhkého materiálu se svěží vůní)
  5. Do kompostu dávejte pouze správné ingredience, dbejte na adekvání poměr uhlíkatých a dusíkatých látek
  6. Kompost zakládejte vrstvou uhlíkatých látek (hnědý odpad), pak přidávejte organický odpad (vrstvy střídejte)
  7. Pokud je kompost moc vlhký, přidejte vrstvu uhlíkatých látek.
  8. Pokud je kompost moc suchý, přidejte vrstvu dusíkatých látek.
  9. Do kompostu přidávejte jemný odpad, tlusté a dlouhé části rozmělněte
  10. Při dodržování zásad pro kompostování kompost nepáchne

Další články z poradny o kompostování

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

Další články