Zpět

Puruplast na iDnes.cz

7. 06. 2012

Výhod, které přináší využití plastové zatravňovací dlažby, je mnoho. Tato ještě donedávna méně známá technologie zpevnění terénu se v poslední době dostává do širšího povědomí. Přednosti zatravňovací plastové dlažby, zejména v porovnání s tradičním betonovým dlážděním, zhodnotil také článek na iDnes.cz. A protože je téma plastové zatravňovací dlažby nerozlučně spjato s firmou Puruplast, nemohla u této diskuse samozřejmě chybět.

Článek na tematické stránce Hobby iDnes.cz, Plastová zatravňovací dlažba je dražší než betonová, více ale svědčí trávníku, je věnován především porovnání plastové a betonové technologie dláždění. O své odborné názory byl požádán také expert na plastovou zatravňovací dlažbu ze společnosti Puruplast, pan Jiří Janík.

Plastové nebo betonové zatravňovací dlaždice?

Ze srovnání iDnes.cz jednoznačně vyplývá, že ačkoliv jsou betonové dlaždice pevné a cenově dostupnější než plastové, představují velký zásah do přírodního rázu terénu. Jejich nevýhodou je z praktického hlediska malá odolnost vůči povětrnostním podmínkám a vysoká nasákavost betonu, který absorbuje vodu, takže hlína je vysušená a vysetá tráva trpí suchem.

Pro přirozený růst trávy je proto výhodné vydláždit prostor plastovými zatravňovacími dlaždicemi, které jsou sice o něco dražší, ale mnohem efektivnější a působí v terénu přirozeněji. Plastové zatravňovací dlaždice, které jsou výsledkem ekologické recyklace plastových obalů, umožňují trávníku přirozený růst i při maximálním zpevnění povrchu.

Puruplast radí, jak správně pokládat zatravňovací dlažbu

Ať už se při zpevňování ploch rozhodneme pro plast, či beton, v obou případech je pro kvalitní výsledek zásadní správné pokládání dlažby. "Když chcete, aby se plocha nebortila a dlouho sloužila, klasické složení neošidíte, " říká Jiří Janík ze společnosti Puruplast.

Důležité je vybrat správnou technologii pro konkrétní využití dlažby. Záleží především na tom, do jaké míry bude zpevňovaná plocha namáhaná. To vysvětluje pan Janík: „Kdo by chtěl použít zatravňovací dlažbu pro pojezd automobilem, bude muset použít stejné postupy jako při klasické pokládce třeba betonové dlažby. To znamená vykopat zeminu zhruba 20 centimetrů do hloubky, vysypat štěrkem (frakce 5-30 mm), zdusat, pak přijdou asi dva centimetry vyrovnávací vrstvy z jemné drti a může se pokládat."

Použití zatravňovací dlažby

Plastové zatravňovací dlaždice se vyrábí v tenkostěnné a silnostěnné variantě. Čím je výška a tloušťka stěny rastru větší, tím vyšší bude nosnost a odolnost terénu. Ze silnostěnných dlaždic ovšem nelze na rozdíl od tenkostěnných vytvořit kompaktní plochu bez použití pevně zakotvených obrubníků. „Nejsilnější typy ale nepotřebuje ten, kdo chce jen zpevnit plochu pro občasný průjezd automobilu. Komu ale přes dvůr jezdí i těžší technika, třeba fekální vůz, bude muset zvolit pevnější provedení," vysvětluje Jiří Janík.

Řešení firmy Puruplast

Firma Puruplast se zabývá recyklací plastových odpadů. Jedním z jejích finálních produktů je právě zatravňovací dlažba. Firma Puruplast vyrábí tenkostěnné plastové tvárnice. Zatravňovací dlažba nabízí vysoce efektivní řešení pro zpevnění řady povrchů, které je zároveň šetrné k životnímu prostředí. Vytváří stejnou pevnost jako beton, ale přitom zachovává přirozený travnatý ráz krajiny.

Zatravňovací dlažba

Zatravňovací dlažba Puruplast je naprosto nezávadná, díky vynikajícím technickým vlastnostem je velmi odolná a může být použita pro široké spektrum účelů. Příkladem mohou být zejména plochy se zvýšenou zátěží, jako jsou parkoviště, příjezdy ke garážím, odstavné plochy, chodníky, cesty, jízdárny či paddocky.

Výhody zatravňovací dlažby Puruplast

  • Zachování přirozeného oběhu vody
  • Velký podíl travnatého povrchu
  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům
  • Snadná pokládka
  • Spojovací zámky, které drží plochu kompaktní
  • Zpevnění a zvýšení odolnosti terénu
  • Vyváženost ceny a kvality

Další články z poradny

Naše zatravňovací dlažba

Autor: Puruplast

Další články