Zpět

Zpevnění svahu snadno a rychle

22. 06. 2017

Svahovité terény, bortící se půda nebo padající kamení. Jak zpevnit malé svahy nebo atypické velmi strmé svahy? Podívejte se na různá řešení zpevnění svažitých terénů.

Obsah

  1. Keře
  2. Zatravnění
  3. Rohože
  4. Beton

Zpevnění svahu v zahradě

Nerovné terény se vyskytují na zahrádkách z podstaty anebo účelově. Pokud je zahrada v určitém místě svažitá, a chceme zachovat ráz krajiny, přichází pak rozhodnutí, jak s inkriminovaným místem naložit. Každý zahrádkář totiž moc dobře ví, co je to sekat nerovný povrch, objíždět stromy, apod. Na svahovité terény můžeme vyzrát i jinak, než nekonečně bojovat s bující travinou.

zatravňovací dlažba

Zatravňovací rohože patří mezi efektivní metody zpevnění svahu.

Půdokryvné keře a rostliny

Estetické a funkční řešení. Při výběru rostlin nebo dřevin je třeba vzít v úvahu vlhkost půdy. Do vlhkých půd (např. u jezírka) se hodí dřeviny jako je javor polní, horský, olše lepkavá nebo čimišník obecný. Do chudých půd (kterých je většina), bychom měli volit takové rostliny, které zakryjí maximální možnou plochu (půdokryvné). Mezi stálice do chudých půd patří jistě ptačí zob obecný. Tento keř je držák – přežije extrémní podmínky ať už jde o bídný nedostatek vody nebo silný vítr. Podobně je na tom topol šedý nebo střemcha.

Ve svazích mohou najít své místo také milovníci růží. Růže šípková patří mezi nejodolnější druhy keřových růží a s touto volbou jistě nezklamete. Do svahů se hodí také růže svraskalé, mnohokvěté nebo vinné.

Kdo nenašel svého favorita, může vybírat dál: mezi oblíbené dřeviny k ozelenění a zpevnění svahů patří také dřišťály, skalníky, břečťan, vřesovec, brslen nebo bobkotřešeň. Pamatujte, že rostliny nebo dřeviny by měly půdu pokrývat pokud možno neprodyšně (ze svahů utíká vláha a voda a rostliny musí být odolné a maximální pokrytím jim půjdeme k duhu).

Běžné zatravnění

Obyčejné vysázení trávy na svah není doporučovanou metodou. Samotné osemenění může býti dosti problematické, zvláště pokud zafouká vítr nebo přijde nějaký ten deštík. Pokud se tráva ujme, nebude potom ani výhrou ono místo sekat sekačkou. Na své si přijdou romantiky sečení trávy kosou v extrémních podmínkách.

Zatravňovací rohože - spolehlivé a trvalé řešení

Naproti běžnému zatravnění jsou zatravňovací panely rozumnou volbou. Rohože svah nejen dokonale zpevní, ale umožní také dokonalé zatravnění (které nebude třeba zásadně sekat). Na panelech budeme moci dále chodit, nebudou vyžadovat žádnou další údržbu a budou věčně sloužit jako od první chvíle. Nenáročné, efektivní a přitom estetické řešení.

zpevnění svahu

Zatravňovací rohože jsou jako neviditelné a mohou zpevnit extrémně šikmé svahy (střešní zahrada na Smíchově)

Betonová hradba jako ze středověku

Klasické zpevnění a tzv. odeknutí svahu od účelové plochy. Ano, jde o klasické zídky, tvárnice, tvarovky a stavobloky ve všech barvách a křivolakých provedení. Účelově toto řešení poslouží dobře pro rozšíření užitné plochy, slzu estétů zamáčknou pak všudypřítomné truhlíkové rostliny nebo plazivce.

Zpevnění atypických a strmých svahů

Na velmi strmé svahy, bortící se terény nebo padající kamení pak slouží sítě na zpevnění svahu nebo speciální geotextilie. U svahů s vysokým sklonem se řeší odborně také jeho statika a prioritou je dlouhodobé a spolehlivé zpevnění. V případě rozrušování povrchu se používá protierozní ochranasvah se zpevní rohožemi, pokrytím sítí, matracemi nebo geobuňkami.

Zajímá vás zpevnění a zatravnění svahu rohožemi? Kontaktujte nás a společně najdeme to nejlepší řešení.

Další články z poradny

Naše zatravňovací dlažba

Realizace a prodejní místa

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

 

Další články