Zpět

Kompostování trávy – ano či ne?

29. 03. 2016

Co kompostovat a co ne je věčná otázka starostlivého zahradníka. Když přijde otázka, kam s posekanou trávou, většina zahrádkářů vezme kolečko a trávu vyváží za plot nebo ji rovnou pálí. Je to skutečně nutné?

Omyl, trávu lze kompostovat. Ušetříte si tak práci s pokoutným likvidováním trávy, ať na pole nebo pálením a znepříjemňováním nedělního odpoledne další zahrádkářům-sousedům. Tráva se běžně kompostuje, jen je potřeba dodržovat určitá pravidla.

Prvně, by se do kompostu neměla házet samotná tráva. Obsahuje mnoho dusičnanů a pak by nešlo o kompostování, ale o silážování. Vznikal by nepříjemný zápach, kompost by obsahoval kyseliny, a vlastně by to ani nebyl kompost, jaký očekáváme.

Variabilní kompostér

Variabilní síťový kompostér si zahrádkáři mohou sestavit podle vlastních potřeb.

Trávu je zapotřebí kombinovat, jako všechny ostatní prvky vházené na kompost, s uhlíkatými materiály. Kompost by tak měl mít optimální poměr uhlíku a dusíku (C:N). Obecně se udává, že optimálně by mělo být v kompostu 3:1 (uhlík:dusík). Uhlík obsahují většinou dřevité látky, zejména dřevní štěpka, piliny nebo listí. Jednoduše řečeno, co je hnědé, reprezentuje uhlík, co zelené, dusík.

Mezi další bioodpady, které je dobré kombinovat s trávou, patří zbytky z kuchyně (ovoce, zelenina), skořápky od vajíček, čajové sáčky nebo „lógr“. Při kompostování bychom se naopak měli vyhnout masu a mléčným výrobkům. Hrozí zde totiž riziko přítomnosti nebezpečných bakterií Clostridium botulinium, které způsobují botulismus – nemoc nervového ústrojí.

Vzdušný kompostér

Zahradní plastový kompostér Super Air 400 litrů představuje nenápadné a funkční řešení.

Není žádným překvapením, že trávy se v průběhu roku vyprodukuje víc než dost. Proto je dobré promyslet její likvidaci, zda máme dostatečně velký kompostér, který je schopen trávu zpracovat v určitém časovém horizontu. Trávu sekáme nejlépe kosou (kvůli větší vzdušnosti) a mixujeme s uhlíkatými látkami. Kompost pak v průběhu roku překopeme („promícháme“), aby se nastartovaly rozkládací procesy (je možné použít urychlovače). Kompost by neměl být příliš suchý, ani příliš mokrý (při osahání drží tvar a neteče z něj voda).

Kompostování trávy je vhodné si vyzkoušet „nanečisto“ v malé dávce. Pak teprve poznáme, co je dobré dělat, aby se tráva dobře kompostovala. Trávu můžeme také usušit a pak ji vhodit na kompost. Při kompostování by se také nemělo zapomínat na likvidaci plevelů. Té dosáhneme tak, že se kompost zahřeje na přibližně 50°C. Musí se proto kompostovat větší množství hmoty najednou (minimálně kubík). Proces zahřívání může trvat i několik týdnů. 

Kompostéry od českého výrobce, již od roku 1998

Vyberte si zahradní kompostér od Puruplast:

Všechny kompostéry sami vyrábíme z recyklátů a pomáháme tak šetřit životní prostředí.

Další články