Zpět

Co jste možná nevěděli o recyklaci I - papír

17. 07. 2014

Recyklace odpadů se jako kulturní zvyklost zabydlela v českých domácnostech a dá se říci, že v procentech vytříděného odpadu dávno patříme k vyspělým západním zemím. Co když vám teď řekneme, že nejspíš pár druhů odpadu třídíte špatně?

V prvním díle si povíme něco o recyklaci některých zvláštních druhů papíru. Jak je tomu s papírovými plenami nebo třeba obaly od vajec?

Obsah

  1. Recyklace papíru
  2. Recyklace ostatních odpadů
  3. Recyklujeme a vyrábíme

Recyklace papíru - nejčastěji diskutované odpady

Ne každý papír se hodí k recyklaci. Překvapivě jsou to ale jiné výrobky, než si lidé obvykle myslí.

Papírové kapesníky – jakkoliv se jedná o velice kvalitní papír, po svém použití jsou nevhodné k recyklaci a patří do směsného odpadu.

Papírové pleny – obsahují v sobě značný podíl syntetických materiálů, i čisté a nepoužité patří do směsného odpadu. Kdo někdy bez přemýšlení hodil papírovou plenu do ohně, ten ví – její výplň neshoří a máte po ohýnku.

Nápojové kartony – zejména kolem kartonů od nápojů se vede nekončící diskuse. Je nebo není to papír k recyklaci? V tomto případě je potřeba bedlivě nastudovat nálepku na vašem modrém kontejneru. Některé obce kartony vytřídí z papírového odpadu, některé na ně staví zvláštní kontejnery s červenou samolepkou, někde je potřeba nápojové kartony vyhodit do směsného odpadu.

Pokud už k recyklaci nápojových kartonů dochází, není nutné odstraňovat plastové uzávěry.

Obaly od vajec, roličky do toaletního papíru – papírovou hmotu lze sedmkrát znovu rozmělnit na kaši a recyklovat, než se papírové vlákno zkrátí za únosnou mez a nelze dále využít. Obaly od vajec, bezpečnostní výplně nejrůznějších balení, ale třeba i rolky od toaletního papíru představují poslední využití zcela znehodnoceného papíru, jehož vlákna jsou již příliš krátká. Vhozením do tříděného papíru neuděláte žádnou závažnou chybu, ale nemá se to. Vyzkoušejte raději kompostér, sedmkrát recyklovaný papír se obstojně rychle rozkládá. Některé ruličky od toaletního papíru se mohou dokonce přímo splachovat do záchodu (pouze ty, na kterých je to výslovně napsáno).

papírový karton od vajec

Kartony od vajec a například bezpečnostní výplně krabic pro přepravu elektroniky se často dělají ze stejného materiálu - papíru po sedmé recyklaci. Jeho vlákno je už tak zničené, že je to jeho poslední cesta. Dejte ho do kompostéru, polámaná vlákna se lépe rozkládají, než nerecyklovaný papír. Fotografie: Fernando de Sousa

Zvláštní poštovní obálky – obálky s okénkem patří do papíru, s tím si vůbec nemusíte lámat hlavu. Bublinové obálky taky, ovšem bez bublinové výplně.

Časopisy, lakovaný a křídový papír – postůjte chvilku před kontejnerem na papír ve vaší obci a pročtěte si instrukce. Je totiž možné, že zrovna vaše sběrné středisko si nepřeje pracovat s lakovaným nebo křídovým papírem. Tyto dva se pro recyklaci opravdu nehodí a záleží tak spíš na ochotě, s jakou před dalším zpracováním budou papírový odpad třídit.

Mastný, špinavý, mokrý papír – nepatří do kontejneru s papírem ani jeden.

Kovové svorky a spirály – kovové části sešitů, časopisů nebo bloků není potřeba odstraňovat. V průběhu recyklace jsou separovány při rozvlákňování papíru.

Recyklace ostatních odpadů

Podívejte se na další články o třídění odpadů:

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

 

Další články