Zpět

Co jste možná nevěděli o recyklaci II - sklo

23. 07. 2014

V našem čtyřdílném seriálu vás provedeme úskalím recyklace některých méně obvyklých výrobků. Často se totiž stává, že lidé v dobřé víře do speciálních kontejnerů odhazují materiály k recyklaci naprosto nevhodné, a naopak, některé další, které by se recyklovat daly, dávají do směsného odpadu. V minulém díle jsme se zabývali otázkou, jak se vyhnout chybám při recyklaci papíru, v tomto díle si to stejné řekneme o skle.

Obsah

  1. Recyklace skla
  2. Recyklace ostatních odpadů
  3. Recyklujeme a vyrábíme

Recyklace skla - co nepatří do zelených / bílých kontejnerů

U skla je potřeba si uvědomit, že v některých podobách nejde úspěšně oddělit od kovu a dalších cizorodých látek, které do recyklace nesmějí mít přístup. Zajímavý je ale také fakt, že běžné okenní tabule jsou barevné sklo.

Okenní tabule

Jakkoliv se zdá být okenní tabulka čirá, není. Je zelená a jako taková patří do barevného skla. Když se podíváte na tabulku z boku, nebo na její střep, uvidíte, že je to tak.

rozbitá okenní tabulka

Na této fotografii je opravdová barva skla okenních tabulek dobře vidět. Fotografie: Tobias

Papírové nálepky

Polepené sklenice není potřeba doma drhnout, před samotnou recyklací se sklo čistí a papír na něm nezůstane.

Plechové části

Hliníkový uzávěr a kroužek, typicky na láhvích od alkoholu. Při drcení skla se kovové části odstraňují a z tohoto pohledu nevadí. Určitě uděláte dobře, když uzávěry do kontejneru na sklo házet nebudete, páčit ale hliníkový kroužek a riskovat zranění nemusíte.

Zrcadla

Zrcadlo je sice ze skla, ale zrcadlení na něm zajišťuje kovová vrstva, která ve tříděném skle nemá co dělat. Zrcadla do kontejneru na sklo nepatří! Hoďte je do smíšeného odpadu.

Drátové sklo

Stejně jako u zrcadel platí, že sklo dohromady s kovem, který nejde jednoduše mechanicky oddělit, do tříděného skla nepatří. Pokud máte větší tabule drátového skla, zaneste je do sběrného dvora.

Autosklo

Kvůli bezpečnosti obsahuje autosklo zalisovanou plastovou fólii, která způsobí, že i po rozbití drží v jednom kuse a nesype se na posádku automobilu. Opět tak nepatří do tříděného skla.

Porcelán, keramika

Občas někoho napadne přidat do tříděného skleněného odpadu i střepy z porcelánu a keramiky, tedy z nádobí, nebo i sanitární keramiky. Keramika ani porcelán do skla v žádném případě nepatří. I když se skleněné střepy na lince dotřiďují, nepřidělávejte prosím třídičům další práci. Jeden kousek roztaveného porcelánu ve skle dokáže znehodnotit velký objem recyklovaného skla.

Skleničky od léků a jedů

Jedná se sice o čisté sklo, ale obsah potenciálně nebezpečných látek jednoznačně směřuje tyto obaly tam, kde jste je vzali, čili do lékárny.

Varné sklo rovněž patří do směsného odpadu.

Recyklace ostatních odpadů

Podívejte se na další články o třídění odpadů:

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

Další články