Zpět

Co jste možná nevěděli o recyklaci III - kovy

28. 07. 2014

Při recyklaci kovů máme zpravidla na výběr mezi sběrnou druhotných surovin, sběrným dvorem a výjimečně speciálním kontejnerem, který je ale k vidění spíš za hranicemi. Některé obce organizují svoz železného šrotu při takzvaných „železných nedělích“, někde váš odpad rádi dotřídí pouliční sběrači. Na recyklaci kovů vzhledem k jejich cenám moc nevyděláte, ale odměnou vám bude pocit, že jste výrazně přispěli k úspoře energie a nákladů v průmyslové výrobě.

Předchozí díly: Jak se nesplést při recyklaci papíru, Víte, jaké typy skla se nerecyklují?

Základní poznatky pro tuto kapitolu by se daly shrnout do několika bodů – tenkostěnný hliník je jako druhotná surovina velmi problematický, ne všechno, co se jako hliník tváří, je skutečně kov a do třetice – kovy potažené plastem, které se často používají v obalové technice, se nerecyklují vůbec. Recyklace kovů od A do Z:

Obsah

  1. Recyklace plechu - kovů
  2. Recyklace ostatních odpadů
  3. Recyklujeme a vyrábíme

Hliníkové plechovky od piva vám nevezmou všude

Při tavení hliníku tenká vrstva na povrchu rychle oxiduje, víceméně shoří. V případě tenkostěnných plechovek od nápojů se tak často stane, že při procesu recyklace velká část přijde vniveč. Proto v ceníku některých sběren plechovky vykupují za menší peníze, než masivní hliník, jinde je nevezmou vůbec.

hliníková plechovka

Plechovky od nápojů se vyrábějí z hliníku a jako takové přímo vybízejí k recyklaci nebo dokonce k prodeji ve sběrně. Tenkostěnný hliník ale při tavení z velké části shoří a tak je dost možné, že vám ho ve sběrně nevezmou. fotografie: Kimishowota

Alobal

Podobně jako hliníkové plechovky, prakticky nejde roztavit. Informujte se ale v místní sběrně.

Víčka od zavařenin

Jsou ve většině případů tvořena nerozpojitelně slisovaným plechem a plastovou vrstvou. Z tohoto důvodu je nelze recyklovat jako kovy a patří tak do směsného odpadu.

Plechovky od barev

Jakékoliv obaly od potenciálně nebezpečných nebo jedovatých chemikálií nemá smysl zkoušet vymývat a čistit a nejlépe je odnést do sběrného střediska.

Spotřebiče s kovovým podílem

Elektronika a domácí spotřebiče jsou ve světovém měřítku zlatým dolem barevných kovů (někdy doslova, protože se například exponované kontakty skutečně potahují zlatem), ale rozebráním jedné mikrovlnky nebo rádia nic ke zpeněžení nezískáte. Ekologickou likvidaci domácích spotřebičů zajistí ve sběrném středisku, kde by vám měli tyto výrobky vzít bez poplatku.

Co všechno není kov

Pro řadu lidí je matoucí kovový vzhled některých nekovových obalů a materiálů. Papír potažený hliníkovou fólií, jaký najdete třeba na másle, masoxu a některých čokoládách, rozhodně nelze recyklovat. Podobně je tomu i u pokovených plastových fólií, které najdete na velké části jogurtů. Rovněž se nejedná o kov.

Co jde přitáhnout magnetem, je železo. Pozor na železo potažené plastem, to patří většinou do směsného odpadu.

Co se tváří jako hliník a po zmačkání drží tvar, je hliník. Papír potažený hliníkem nikdy úplně tvar nedrží a plastová fólie se vrátí do tvaru původního.

Pokračovat na průvodce recyklací plastů

Recyklace ostatních odpadů

Podívejte se na další články o třídění odpadů:

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

Autor: Puruplast

Další články