Zpět

Kompostéry: ideální volba pro zužitkování bioodpadu

6. 06. 2012

Současným trendem je žít v souladu s přírodou, chovat se ekologicky a zbytečně nezatěžovat životní prostředí. K tomu samozřejmě patří také třídění odpadu. Ačkoliv bývá v tomto kontextu bioodpad spíše opomíjen, je dobré si připomenout, že tvoří celou třetinu odpadků produkovaných v domácnosti. Efektivním a snadným způsobem zpracování tohoto druhu odpadu je kompostování. 

Obsah:

  1. Kompostéry: ideální volba pro zužitkování bioodpadu
  2. Jaké výhody má recyklace bioodpadu v kompostéru?
  3. Co lze kompostovat?
  4. Kompostéry z recyklace

Kompostéry: ideální volba pro zužitkování bioodpadu

Tato tradiční technika používaná zejména v domácnostech se zahradou se začíná prosazovat také ve veřejném sektoru. Důvodem je zejména negativní vliv tlejícího bioodpadu na konvenčních skládkách, při kterém vzniká škodlivý metan, který mění klima podobně jako třeba oxid uhličitý.

Z uvedených důvodů se do popředí dostává kompostování ve velkém, které se realizuje na úrovni měst. Například v Rakousku je oddělování biologicky odbouratelného odpadu pro domácnosti povinné už od roku 1995. U nás zatím není toto hromadné kompostování příliš rozvinuté, realizuje se spíše osvědčeným způsobem v soukromých podmínkách domácích kompostérů.

Kompost z kompostéru Puruplast

Jaké výhody má recyklace bioodpadu v kompostéru?

Skvělý způsob jak využít domácí bioodpad je pořídit si vlastní kompostér.  Zbytky z kuchyně a odpad ze zahrady tak nemusí končit zbytečně v popelnici a mohou posloužit jako cenná surovina. Možnost kompostovat bioodpad se nabízí také obyvatelům bytových domů, kteří se mohou domluvit a používat společný kompostér.

Pokud si pořídíte kompostér a budete si vyrábět vlastní kompost, můžete počítat s těmito výhodami:

  • Získáte hnojivo na květiny, zeleninu i pokojové rostliny zdarma
  • Nemusíte kupovat rašelinu
  • Snížíte objem odpadků, který se dostane na skládky
  • Přispějete svou troškou k eliminaci globálních změn podnebí
  • Podílíte se na zachování přirozeného koloběhu živin v přírodě

Co lze kompostovat?

Do kompostéru můžete bez obav dávat jádřince, pecky a odpad z ovoce, listy a nať ze zeleniny, odpad ze zeleně v domácnosti, skořápky vajíček, slupky citrusových plodů a jiného ovoce, zbytky pečiva a obilnin, kávový a čajový odpad. Ze zahrady patří do kompostu posekaná tráva, listí nebo ořezané větve stromů.

Kompostéry z recyklace

Chcete-li vytvořit kompost, který je efektivní a snadno se udržuje, investujte do kompostéru. To platí zejména v případě, že potřebujete šetřit místem a chcete, aby kompost nerušil estetický efekt vaší zahrady.  Pokud si potrpíme na ekologický přístup, bude mimořádně vhodnou volbou kompostér vyrobený z recyklovaného plastu.

Super Air Komposter 400

Tento typ kompostéru má praktické funkční vlastnosti. Mezi ně patří snadná manipulace, minimální prostorové nároky a jednoduchá montáž. Plastový kompostér je odolný vůči povětrnostním vlivům, což zaručuje jeho vysokou životnost. 100% recyklovaný materiál, ze kterého je kompostér vyroben nemusíte nijak udržovat, navíc zužitkováním přírodního odpadu šetříte životní prostředí a zároveň podpoříte také ekologické třídění plastů a zpracování plastových odpadů.

 Super Air Komposter 400

Další články v poradny

Naše kompostéry

Prodejní místa našich kompostérů naleznete na mapě prodejců.

Jak recyklujeme v Puruplast

Autor: Puruplast

Další články