Zpět

Kompostéry na odpady ze zahrady i z kuchyně

6. 06. 2012

Rádi byste si vyrobili vlastní humus, ale pro klasický kompost nemáte dostatek prostoru? Pořiďte si jednoduchý kompostér, který nezabere mnoho místa a díky kterému chytře zužitkujete přírodní odpad z kuchyně i ze zahrady. Zajímá vás, jak vlastně kompostéry fungují a co všechno v nich můžete nechat přeměnit na úrodný humus? Přečtěte si článek o moderních kompostérech.

Obsah

  1. Plastové nebo dřevěné kompostéry?
  2. Jak kompostovat v kompostéru?
  3. Kam s humusem?

 

Plastový kompostér Puruplast

Plastové nebo dřevěné kompostéry?

Kompostéry dokážou spolehlivě nahradit klasické komposty, avšak bez nepříjemného zápachu z organických zbytků a létajícího hmyzu. Na trhu najdete dřevěné nebo plastové kompostéry. Dřevěný kompostér si dokonce můžete podle jednoduchého návodu vyrobit sami. Má ale jednu nevýhodu - dřevo začne vlivem zvýšené vlhkosti a teploty rychle hnít a z kompostéru vám tak časem zbude pouze malá tlející hromádka.

Plastový kompostér ze 100% recyklovaného a recyklovatelného plastu od společnosti Puruplast vám na rozdíl od dřevěného vydrží skutečně dlouho. Navíc je maximálně šetrný k životnímu prostředí. Materiál, ze kterého je kompostér Puruplast vyroben, se dá znovu zpracovat, takže neskončí na skládce odpadů.

Jak kompostovat v kompostéru?

Kompostování v kompostérech PuruplastPlastové zahradní kompostéry Puruplast disponují speciálním systémem otvorů. Optimální cirkulace vzduchu spolu s příznivou teplotou a vlhkostí urychlují proces tlení, takže se z organických zbytků stane humus mnohem dříve, než je tomu u klasického kompostu.

V kompostérech Puruplast můžete kompostovat měkké, vlhké „zelené zbytky" s vysokým obsahem dusíku, jako je tráva nebo zbytky zeleniny a ovoce, i „hnědý odpad" bohatý na uhlík, například větve ze zahrady nebo papír. Aby by byl humus co nejkvalitnější, musí být poměr mezi „zeleným" a „hnědým" odpadem asi 1:3. Jaké jsou další zásady pro správné kompostování v kompostéru?  

  • střídejte mezi sebou vrstvy „hnědého" a „zeleného" odpadu
  • pokud je humus příliš suchý, nebojte se ho zalít
  • minimálně jednou měsíčně obsah kompostéru promíchejte
  • dbejte na to, aby byl obsah kompostéru dostatečně pestrý

Kam s humusem?

Hotový plnohodnotný humus z kompostéru snadno vyjmete velkým vybíracím otvorem. Můžete ho přidávat ke květinám, stromům nebo keřům. Připravujete-li si hlínu pro sázení rostlin do květináče nebo truhlíku, zkuste smíchat jeden díl humusu se stejným dílem zeminy. Podklad pro rostlinu bude krásně kyprý a bude obsahovat spoustu potřebných živin.

Informujte se více o plastových kompostérech Puruplast!

Další články z poradny o kompostování

Naše kompostéry

Jak recyklujeme v Puruplast

Prodejní místa našich kompostérů naleznete na mapě prodejců.

Autor: Puruplast

Další články