Zpět

Kompostování trávy – ano či ne?

29. 03. 2016

Co kompostovat a co ne je věčná otázka starostlivého zahradníka. Když přijde otázka, kam s posekanou trávou, většina zahrádkářů vezme kolečko a trávu vyváží za plot nebo ji rovnou pálí. Je to skutečně nutné?

Obsah

  1. Tráva a kompostování
  2. Organické poměry
  3. Čerstvě posečená tráva

Je tráva nepřítel kompostu?

Omyl, trávu můžete kompostovat. Ušetříte si tak práci s pokoutným likvidováním trávy, ať na pole nebo pálením a znepříjemňováním nedělního odpoledne další zahrádkářům-sousedům. Tráva se běžně kompostuje, jen je potřeba dodržovat určitá pravidla.

Prvně, by se do kompostu neměla házet samotná tráva. Obsahuje mnoho dusičnanů a pak by nešlo o kompostování, ale o silážování. Vznikal by nepříjemný zápach, kompost by obsahoval kyseliny, a vlastně by to ani nebyl kompost, jaký očekáváme.

Variabilní kompostér

Variabilní síťový kompostér si zahrádkáři mohou sestavit podle vlastních potřeb.

Poměr uhlíku a dusíku jako alfa a omega fungujícího kompostu

Trávu je zapotřebí kombinovat, jako všechny ostatní prvky vházené na kompost, s uhlíkatými materiály. Kompost by tak měl mít optimální poměr uhlíku a dusíku (C:N). Obecně se udává, že optimálně by mělo být v kompostu 3:1 (uhlík:dusík). Uhlík obsahují většinou dřevité látky, zejména dřevní štěpka, piliny nebo listí. Jednoduše řečeno, co je hnědé, reprezentuje uhlík, co zelené, dusík.

Mezi další bioodpady, které je dobré kombinovat s trávou, patří zbytky z kuchyně (ovoce, zelenina), skořápky od vajíček, čajové sáčky nebo „lógr“. Při kompostování bychom se naopak měli vyhnout masu a mléčným výrobkům. Hrozí zde totiž riziko přítomnosti nebezpečných bakterií Clostridium botulinium, které způsobují botulismus – nemoc nervového ústrojí.

Vzdušný kompostér

Zahradní plastový kompostér Super Air 400 litrů představuje nenápadné a funkční řešení.

Proces kompostování posečené trávy

Není žádným překvapením, že trávy se v průběhu roku vyprodukuje víc než dost. Proto je dobré promyslet její likvidaci, zda máme dostatečně velký kompostér, který je schopen trávu zpracovat v určitém časovém horizontu. Trávu sekáme nejlépe kosou (kvůli větší vzdušnosti) a mixujeme s uhlíkatými látkami. Kompost pak v průběhu roku překopeme („promícháme“), aby se nastartovaly rozkládací procesy (je možné použít urychlovače). Kompost by neměl být příliš suchý, ani příliš mokrý (při osahání drží tvar a neteče z něj voda).

Kompostování trávy je vhodné si vyzkoušet „nanečisto“ v malé dávce. Pak teprve poznáme, co je dobré dělat, aby se tráva dobře kompostovala. Trávu můžeme také usušit a pak ji vhodit na kompost. Při kompostování by se také nemělo zapomínat na likvidaci plevelů. Té dosáhneme tak, že se kompost zahřeje na přibližně 50°C. Musí se proto kompostovat větší množství hmoty najednou (minimálně kubík). Proces zahřívání může trvat i několik týdnů. 

Další články z poradny o kompostování

Kompostéry od českého výrobce, již od roku 1998

Vyberte si zahradní kompostér od Puruplast:

Všechny kompostéry sami vyrábíme z recyklátů a pomáháme tak šetřit životní prostředí.

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

Autor: Puruplast

Další články