Zpět

Listí plná zahrada – kam s ním? Do kompostu

26. 10. 2015

S prvním podzimním dnem, který máme celkem nedávno za sebou, se blíží období, kdy se stromy v našich zahradách a alejích začnou zbavovat listí. Období, které milují malíři, básníci a malé děti, ale které pro zahrádkáře nezřídka znamená nepříjemnou práci a starosti. Kam se vším tím listím? Možností je několik, ale nejlépe bude, když skončí na kompostu.

Obsah

  1. Patří listí do kompostu?
  2. Kompost z listí a jehličí
  3. Doba tlení
  4. Ořechové listí a kompost

Stromy se listí zbavují z několika příčin, které by vydaly na samostatný článek. Důležité pro nás v tuto chvíli je, že se jedná o materiál, který můžeme vrátit půdě, a tím ji opět připravit na další vegetační cyklus. Anorganické látky obsažené v rostlinné tkáni listů bychom mohli snadno získat na ohni, ale všichni víme, jak pálení listů během vlhkého podzimu vypadá. Věřte, že zpracování spadaného listí v kompostu vás na rozdíl od jeho pálení nedostane do konfliktu se sousedy, s hasiči, ani s vlastní manželkou, která nestihla sklidit prádlo.

Listí je pro kompost cennou surovinou

Jak se dočtete v množství dalších článků o kompostování, biologický materiál by se měl ideálně míchatkompostéru v poměru klidně i 30:1, kde jednička je tráva a dužnaté zbytky z kuchyně (tedy menší poměr dusíkatých látek). Zbytek by měly tvořit tak zvané „hnědé“ látky, bohaté na uhlík. Když si teď zkusíte představit, kolik během roku pojme váš kompost posekané trávy, určitě si řeknete, že třicetkrát víc suchých větviček nejen že neseženete, ale ani by vám na zahradě nezbyl prostor pro zábavu.

Poměr je samozřejmě počítaný na atomy a ne na objem materiálu, ale i tak nám vyjde celkem slušné množství suché slámy, větviček nebo kůry, kterými by se čerstvě posekaná tráva měla prokládat. Do této kategorie nicméně patří vedle třeba papírového kartonu i suché listí, předmět našeho článku.

Pokud máte možnost podzimní listí někde na zahradě uschovat pod střechou – může to být třeba zakrytý plechový barel, nebo jakákoliv nádoba nebo ohrádka pod střechou, můžete ho následující léto průběžně přidávat do kompostu a výrazně zlepšíte jeho funkci.

pálení listí

Plný trávník listí – někdo vidí samou práci, někdo zdroj minerálních látek

Kompost čistě z listí nebo z jehličí

Pokud se budete chtít zbavit všeho listí najednou, nebo případně i jehličí, samozřejmě to jde. Zpracováním listí na kompost získáte tak zvanou listovku – velice kvalitní humus, který vzniká právě z materiálu s převahou listí.

Uložte do kompostéru listí ve vrstvách 15-20 cm tlustých, a proložte tenkými vrstvami materiálu bohatého na dusík. Ideální je v tomto případě hnůj, ale v klidu ho nahradíte jakýmkoliv zeleným materiálem, například trávou. Výrazně proces kompostování urychlíte rozdrcením listů (mulčovačem, pomocí travní sekačky, nebo rovnou sekačky s mulčovačem), přidat můžete urychlovače kompostu na bakteriální bázi, nebo prostě hotový kompost ze dna kompostéru, nebo živou půdu přímo ze záhonu.

Kdy bude hotový kompost? Za rok, nebo i za tři týdny

Kdo někdy kompostovat listí zkoušel, ví, že je velice odolné. Zejména některé druhy dřevin kryjí své listí tenkou kutikulou z vosku, a to je potom odolné jako impregnovaná plachta stanu. Pomůže právě zmiňované podrcení, ale i tak se může stát, že po roce prosejete kompost a kostřičky listů zůstanou. Vše záleží na teplotě v kompostéru a na umění celý proces řídit. Metodou, která se osvědčuje a nic nestojí, je pravidelné přehazování. Pokud se vám povede převrstvit kompostér každé tři dny, někteří autoři mluví i o kompostu hotovém v horizontu tří – čtyř týdnů.

kompostování listí

Suché listí je vhodné skladovat v ohrádce z pletiva, kde samo pomalu podléhá rozkladu. Pokud ho nevyužijeme do kompostu, získáme po zhruba roce celkem kvalitní mulč

Co s listím z ořechu?

Že je listí z ořechu jedovaté a na kompost nepatří, se dozvíte od dědečků, babiček, příbuzných na venkově i řady zemědělců, i když to není vůbec pravda. Lidová moudrost je založena na holém faktu, že pod ořechem se nedaří ani obyčejné trávě. Dáno je to ale prostou kombinací několika faktů. Listí ořešáku je mimořádně odolné proti rozkladu díky zmíněné vrstvě vosku, takže pokud ho nepohrabete, najdete ho kolem ořechu ležet nejen na jaře, ale i znovu na konci roku, kdy ho překryje nová vrstva. Pod tak dokonalým mulčem se věru nedaří ničemu.

Proti ostatním druhům dřevin má také listí ořešáku výrazně kyselejší reakci, skoro jako jehličí.

Pokud ho ovšem dobře posekáte (třeba sekačkou rovnou na trávníku) a promícháte s ostatními druhy listí, vůbec ničemu neublíží a vy tak získáte další kvalitní materiál a další minerální látky.

kompostování listí z ořechu

Listí ořešáku nemusí končit na ohništi. Po smíchání s ostatním materiálem na zahradě jde normálně kompostovat, ale lepší je ho podrtit

Další články z poradny o kompostování

Kompostéry z Kostelan nad Moravou

Vyberte si zahradní kompostér od Puruplast:

Všechny kompostéry sami vyrábíme z recyklátů a pomáháme tak šetřit životní prostředí. Kompostéry můžete pořídit přímo v sídle firmy, nebo u našich prodejců.

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

Autor: Puruplast

Další články