Zpět

Správný povrch jízdáren přispívá ke zdraví koní

22. 04. 2014

Povrch jízdáren je s ohledem na bezpečnost a zdraví koňů stále častěji diskutované téma, a to jak mezi chovateli, tak i ochránci zvířat. Není se čemu divit, vždyť jde o faktor, který má téměř zásadní vliv – koně přicházejí s povrchem jízdárny do přímého styku a od něj se proto odvíjí přenos sil i absorpce nárazů. Jaký povrch má vaše jízdárna?

Obsah

  1. Odolnost proti nárazu
  2. Odolnost proti skluzu
  3. Zdravé jízdárny pro koně

Nad čím byste měli přemýšlet

Chcete-li mít zdravé koně, volte povrch do jízdárny velmi obezřetně. Ať už půjde o zcela zastřešený nebo částečně či úplně otevřený prostor, vždy řešte rychlost vysušování povrchu, zadržování vody, zrnitost a stabilitu materiálu s ohledem na pohodlí zvířete. Zároveň nezapomínejte na odolnost povrchu proti nárazu a skluzu koňských kopyt.

Odolnost proti nárazu

Tvrdé povrchy neabsorbují kinetickou energii vyvinutou dopadem kopyt – takový povrch je také jednou z hlavních příčin vzniku problémů s kostmi a klouby koňů. Na stranu druhou, měkké povrchy kromě energie z nárazu absorbují i tzv. elastickou energii, kterou koně potřebují pro opětovné odražení – to se tak stává mnohem namáhavějším a vede k rychlejšímu unavení koně (až o 50 %).

Řešením je tedy kombinace zajišťující pohodlný dopad kopyta a zároveň umožňující vhodný přenos energie mezi koněm a povrchem jízdárny.

Povrch jízdárny pro koně       Jízdárna pro koně se zatravňovacími dlaždicemi

Odolnost proti skluzu

Čím sypčejší povrch, tím výraznější je mechanický pohyb materiálu (např. zrnek štěrku) a také riziko podklouznutí. Ideální povrch v tomto ohledu dovoluje mírné prošlápnutí, avšak pouze do takové míry, aby se kůň mohl od země bez problémů odrazit.

Tvrdý povrch koňům nedovolí zaboření a jejich tělo tak absorbuje celou energii nárazu - tím přetěžuje pohybový aparát. Měkký povrch, např. suchý písek zase nedovolí efektivní odraz z důvodu nežádoucího zaboření kopyta.

Stejně jako v případě odolnosti proti nárazu je tedy ideální volbou kompromis – zpevněný měkký povrch s lehkou deformací při dopadu kopyta.

Zdravé jízdárny pro koně

Optimálním řešením, které splňuje náročné požadavky na povrchy jízdáren pro koně, jsou tvárnice Puruplast. V praxi se osvědčily například při stavbě jezdecké stáje Wagner v Malé Vísce u Hořovic, jízdárně v Doudlebech nad Orlicí, na Westernovém ranči Halter Valley v Dnešicích u Plzně, ranči Silver Lake u GalantyRanči 13 u Trenčína a řadě dalších.  Zde všude jsme tvárnice položili na udusanou drenážní vrstvu zarovnanou jemným štěrkem a překryli nášlapnou vrstvou písku.

Tvárnice pro jízdárny

Díky své konstrukci zatravňovací tvárnice Puruplast zachovávají přirozený koloběh vody v přírodě a přirozený ráz krajiny. Dešťová voda se nedrží na povrchu, ale odtéká a vsakuje do půdy. Proto se koně ve výběhu neboří a nedochází k nežádoucímu promíchávání podkladové a nášlapné vrstvy výběhu, které by snižovalo životnost celého podkladu. Tvárnice z recyklovaného plastu, které mají vnitřní prostor vyplněný sypkým materiálem, usměrňují došlapy koní a zajišťují optimální přenos sil při došlapu i odrazu.

Pokládka tvárnic pro koně     Pokládka zatravňovacích tvárnic v jízdárně

Články o zatravňovací dlažbě a jezdectví

Další články z poradny

Naše zatravňovací dlažba

Další články