Zpět

Srovnání zatravňovaček, betonové a zámkové dlažby

15. 07. 2016

Vjezd do domu, parkoviště, dětské hřiště, chodník či obyčejná cesta na dvorek. Na všech těchto místech je potřeba mít pevnou půdu pod nohama. Při standardizovaném řešení zpevňování těchto ploch realizátoři volí mezi betonovými dlaždicemi, zámkovou dlažbou a zatravňovacími dlaždicemi. Právě zatravňovací panely jsou na první pohled cenově nevýhodné, nicméně v konečném výsledku je všechno jinak a zatravňovačky vítězí na plné čáře.

Obsah

  1. Plastové dlaždice
  2. Betonové dlaždice
  3. Zámkovka
  4. Podkládka + rozdíly

Plastové zatravňovací dlaždice

Plastová zatravňovací dlažba (někdy také vegetační dlažba) se vyrábí recyklací - jde o kombinaci polyethylenových fólií s dalším plastovým odpadem. Jako daň za náročnější technologie výroby a šetření životního prostředí se tento materiál pohybuje ve vyšších cenových relacích. Nejkvalitnější, robustní typ zatravňovacích panelů, Puruplast E50 S, se svojí cenou blíží k 400 Kč/m2. V rámci celkové realizace vydlážděného prostranství je však pořízení zatravňováků jedinou nákladnější položkou. Kromě materiálu je nutné počítat s jeho dopravou, přípravou podloží a pokládkou dlažby. A tam se jiné alternativy značně prodraží.

Tenkostěnné nebo silnostěnné?

Plastová zatravňovací dlažba rozhodně není jeden univerzální typ. Kromě velmi silných zatravňovacích panelů pro jízdárny nebo stání nákladních aut jsou k dostání rovněž zatravňovačky pro zahrádkáře a domácnosti. Plastový materiál ke zpevnění chodníků, garážových stání nebo sunoucích se svahů je spolehlivé a trvalé řešení. Spektrum využití zatravňovací dlažby je vskutku široké, plastové panely se používají dokonce v letištních hangárech nebo na zpevnění říčních koryt.

Výhody

  • tenkostěnné plastové panely jsou téměř "neviditelné" - snadno zarostou travou
  • úspora celkových nákladů v porovnání s dalšími materiály začíná na 34 Kč/m2
  • přirozený průsak vody přispívá k přirozenému koloběhu vody v přírodě
  • jednoduchý zámkový systém, který podporuje celistvý vzhled povrchu
  • jednoduché přizpůsobení okrajům, u kterých není potřeba obrubníků
  • hodí se jak do stínu, tak na slunná místa
  • minimální náklady na údržbu
  • bezprašný povrch (při výplni kamínky)
  • protiskluzná a nerozbitná
  • vysoká zatížitelnost (až 350 t/m2)
  • odolnost vůči větru, louhům i kyselinám
  • teplotní stálost dlažby (od -30 °C do +85 °C)
  • ekologická výroba šetří životní prostředí
  • 100 % recyklovatelnost
  • osvobození od daně za zpevněné plochy, na rozdíl od betonu

Nevýhody

Přirozeně, zatravňovací dlažba se nemusí hodit vždy a všude. Přes nesporné výhody zatravňovaček není tento typ zpevnění ploch vhodný na místech, kde se pohybují vozíčkáři, lidé s francouzskými holemi nebo dámy na podpatcích. Plastová dlažba je také potenciálně kluzčí než beton (nicméně při použití adekvátního profilu plastových panelů k danému účelu se toto riziko snižuje - tenkostěnná dlažba zaroste travou).

Betonové dlaždice

Betonové zatravňovací panely jsou první alternativou k plastové dlažbě. Jde vlastně o stejný princip zpěvnění povrchů (v materiálu jsou díry, kde roste tráva), jediným rozdílem je materiál, mírně odlišné vlastnosti, realizační čas a celkové náklady (materiál, dovoz, pokládka). Hodí se tak pro zpevnění povrchů všeho druhu - dokonce i zpevnění svahu

Výhody

  • snadná pokládka a jednoduché rozebrání
  • oproti zámkové dlažbě není případné poškození vidět (skryje jej travní porost)
  • cena za 1 mmateriálu (plastové tvárnice > betonové dlaždice > zámková dlažba)

Nevýhody

  • ve výsledku nejdražší možnou variantou zpevnění plochy (viz tabulka realizačních nákladů)
  • oproti plastu větší hmotnost a nižší odolnost vůči UV záření, soli a povětrnostním podmínkám (riziko popraskání dlažby)
  • beton odebírá vlhkost z travního drnu
  • pyl nebo mokré listí může měnit zbarvení dlaždic
  • benzín nebo olej zanechává na betonu těžko odstranitelné skvrny
  • stejné jako u plastové zatravňovací dlažby

Zámková dlažba

Zámková betonová dlažba je snad nejoblíbenějším materiálem pro realizaci státních zakázek na úpravu chodníků a parkovišť od dob dlažebních kostek a tzv. kočičáků. Jak sám název napovídá, zámková dlažba je založena na principu "zámků", kdy se dlaždice z prefabrikovaného betonu zasadí do písku a při troše šikovnosti do sebe relativně snadno zapadnou - "uzamknou" se navzájem. Zámková dlažba se dá (stejně jako beton a plast) opětovně rozebrat a zase složit, v případě potřeby (výkop na septik apod.).

Nicméně, tento typ zpevnění ploch provází řada nevýhod - možná proto je právě zámková dlažba oblíbená u státních zakázek (musí se relativně často opravovat apod.). Jedna "zámková dlaždice" zaujímá relativně malý prostor - časem nemusí být plocha tak rovná, jako kdysi, může vzniknout lavor a jiné stabilizační potíže - trvanlivost a fazóna zámkové dlažby výrazně ovlivňuje kvalita připraveného podloží. Pro méně zatěžované plochy, kde se počítá s vlastnostmi betonu, však může být zámková dlažba uspokojivým řešením, které splní účel. Zejména pokud si nepřejeme na zpevněné ploše travní porost a toužíme po solidní čisté dlažbě bez děr (venkovní terasy, stání na motorku, apod.).

Výhody

  • různé barevné varianty a tvary
  • mechanická odolnost
  • paropropustnost
  • netřeba řešit dilatace
  • neklouže

Nevýhody

  • náročná pokládka - delší realizační čas a vyšší pracovní náklady
  • jednotlivé dlaždice pokrývají relativně malou plochu - časem může být dlažba nestabilní, může vzniknout "lavor"
  • chemikálie, benzin a oleje zanechávají na dlažbě těžko odstranitelné skvrny
  • náchylnost k plísním a zarůstání mechem (může se aplikovat ochranný nástřik, nicméně dlouho nevydrží)
  • zarůstání spár plevelem (problematické zejména u bazénů nebo na chodnících na zahrádce - používání herbicidů představuje jisté riziko)

Pro chodníky na zahradách nebo parkovací stání u domu jsou uspokojivé i levnější varianty zatravňovaček, úspory v celkové ceně realizace jsou tak ještě nižší.

Jak se pokládá dlažba + rozdíly

Využití jakékoliv dlažby provází stejný pracovní postup: nejprve se připraví podloží pro pokládku (hloubení zeminy, zasypání štěrkem a dovršení vrstvou z jemné drti), na které se klade vybraný materiál.  „Když chcete, aby se plocha nebortila a dlouho sloužila, klasické složení neošidíte,“ vysvětlil pro iDnes.cz. důležitost podloží pan Jiří Janík ze společnosti Puruplast. Podklad pod zatravňováky by měl být založen na důsledném "utemování", resp. hutnění jednotlivých vrstev. Doporučuje se vrstvy kontrolovat a hutnit po každých 15 cm výšky.

Na poctivou přípravu podloží navazuje už „jen“ pokládka dlažby. A právě v tento okamžik se projevují významné rozdíly ve výsledné ceně zpevňované plochy (viz srovnávací tabulka). Samotná pokládka zatravňovací dlažby je v porovnání se zámkovými či betonovými dlažbami velmi snadná a jednoduchá (zejména díky váze jednotlivých tvárnic a sytému bezpečnostních zámků). Na rozdíl od jiných dlažeb se u pokládky zatravňovacích panelů neřeší pravidelné rozestupy mezi tvárnicemi, štípání hran a rohů, a už vůbec ne stabilizace a rovnání pomocí vibrování (nahrazeno výplní tvárnic – směs písku a humusu).

Instalace betonové nebo plastové dlažby po přípravě podloží je prostá - zatravňovací dlaždice se položí na připravené podloží a usadí se hlínou, na vrch se mohou použít i kamínky (pokud si nepřejeme zarůstání travou, ev. požadujeme jiný vzhled). Zámkovou dlažbu je ze zkušenosti nutné usadit ještě za pomocí vibrování.

Cena prací, dopravy a materiálu - platová x betonová x zámková dlažba

Realizace

Puruplast E50 S

Betonová dlažba

Zámková dlažba

materiál

cena výrobku/m²

386 Kč

300 Kč

190 Kč

cena podloží/m²

200 Kč

200 Kč

200 Kč

         

práce

cena podloží/m²

100 Kč

120 Kč

120 Kč

cena pokládky/m²

40 Kč

200 Kč

250 Kč

         

čas

rychlost pokládky

100 m²/hod

5 m²/hod

2 m²/hod

         

doprava

hmotnost/m²

10,8 kg

110 kg

92 kg

množství/paleta

60 m²

9,6 m²

16 m²

cena/m²

1,20 Kč/km

5 Kč/km

4,20 Kč/km

         

Celková cena/m²

726 Kč

820 Kč

760 Kč

*ceny jsou orientační a bez DPH, zpracování podloží je totožné

V konečném důsledku plastová zatravňovací dlažba šetří jak peníze, tak i realizační čas. Tím však výhody zatravňovacích panelů nekončí - ve srovnání s betonovou nebo zámkovou dlažbou, jsou panely odolné vůči povětrnostním podmínkám, UV záření nebo soli, a přispívají k dobrému odvodu vody ze zpevněné plochy.

Další články z poradny

Naše zatravňovací dlažba

Realizace a prodejní místa

Recyklujeme a vyrábíme

V Puruplast vykupujeme plasty a vyrábíme z nich další užitečné výrobky:

Autor: Puruplast

Další články