Zpět

Jak zrekonstruovat jízdárnu pro koně?

6. 06. 2012

Toužíte po pružné a odolné jízdárně s efektivním odvodem vody, dlouhou životností a jednoduchou údržbou? Už dávno neplatí, že vás rekonstrukce výběhu pro koně připraví o spoustu času, peněz a nervů. Moderní materiály a technologie otevřely chovatelům koní nové možnosti.  Přečtěte si, jak se zbavit bahnitého jezdeckého povrchu a podpořit zdraví koní a proměňte váš starý výběh v moderní koňskou arénu!

Obsah

  1. Když se rekonstrukce nezdaří
  2. Zdravé koně a odolný výběh i jízdárnu
  3. Kvalitní paddock snadno a rychle
  4. Výhody povrchu jízdárny ze zatravňovacích segmentů

Když se rekonstrukce nezdaří

Tvárnice Puruplast v jízdárně pro koněProblémy s odvodem vody, smíchání podkladové a povrchové vrstvy, potrhaná textilie... Nedávno zrekonstruovaný výběh nevydržel vysokou zátěž ani vlhkost. Koně se při každém došlapu boří hluboko do jezdeckého povrchu a občas také klopýtnou o zbytky textilie nebo kameny." Je vám popis dva roky staré jízdárny povědomý? Její majitel volil při rekonstrukci laciné řešení. Neuvědomil si ale, že ho nízká životnost povrchu donutí za pár let znovu šetřit na další úpravy. Co s tím?

Jízdárna, výběh nebo paddock zřízené v oblasti s vyšší vlhkostí jsou ideálním kandidátem pro zpevňovací tvárnice Puruplast, které zajistí spolehlivý odvod vody a zpevní vysoce namáhaný jezdecký povrch. Navíc dokáží zachovat přirozený ráz krajiny a usměrnit došlapy koní.

Zdravé koně a odolný výběh i jízdárnu

Tvárnice Puruplast jsou produktem sekundární recyklace. Vznikají z folií, nákupních tašek a dalších plastových obalů, které vyhodíte do žlutých kontejnerů. V moderním recyklačním procesu získávají tvárnice specifické technické vlastnosti - jsou nejen UV stabilní, ale také odolné vůči kyselinám, louhům i mrazům a stoprocentně recyklovatelné.

Zatravňovací dlažba ve výbězích pro koněZatravňovačky fungují jako jednoduchá, variabilní stavebnice. Sami si zvolíte nášlapnou, vyrovnávací a nosnou vrstvu. Tvárnice jsou navíc vybaveny speciálními spojovacími zámky, které do sebe jednoduše zapadnou.

Díky své konstrukci zachovávají tvárnice Puruplast přirozený koloběh vody v přírodě. Dešťová voda se nedrží na povrchu výběhu, ale odtéká a vsakuje se do půdy. Proto se koně ve výběhu neboří a nedochází k nežádoucímu promíchávání podkladové a nášlapné vrstvy výběhu.  

Kvalitní paddock snadno a rychle 

Zatravňovací dlažba PuruplastOprava staré jízdárny není díky dlaždicím Puruplast složitá. Stačí odstranit starý podklad nebo ho důkladně srovnat, natáhnout novou textilii, zhutnit vrstvu kamene a vyrovnat vrstvou jemného štěrku. Na takto vytvořený podklad poté položíme tvárnice Puruplast a znovu udusáme. Na závěr vyplníme mřížky tvárnic jemným, otěruvzdorným pískem, díky kterému dosáhneme dokonalého odvodnění plochy. Pro nášlapnou vrstvu jízdárny překryjeme tvárnice Puruplast vrstvou písku. Jakými výhodami se může výběh nyní pochlubit?

Výhody povrchu jízdárny ze zatravňovacích segmentů

  • Je bezpečný pro koně. Šetří jejich šlachy, klouby a navíc nehrozí riziko pádu.
  • Je tvarově stabilní a vydrží vysokou zátěž.
  • Rozložení síly na plochu je ideální. Tvárnice Puruplast zabraňují bodovému zatížení jezdecké plochy.
  • Výběh pro koně není podmáčený a vrchní vrstva se nepromíchá s podložím.
  • Povrch je celoročně využitelný s dlouhou životností a snadnou údržbou.  

Rekonstrukce jízdárny pomocí zpevňovacích tvárnic není finančně náročná. Ceny jednotlivých typů najdete v ceníku Puruplast. Můžete si tak snadno vypočítat, kolik by stála úprava právě vašeho paddocku, jízdárny nebo výběhu.

Další informace o plastových tvárnicích a ekologickém zpevňování ploch najdete na webu Puruplast.

Další články z poradny

Naše zatravňovací dlažba

Jak recyklujeme v Puruplast

Výrobky z recyklovaného plastu

Meziprodukty - materiály

Prodejní místa našich produktů naleznete na mapě prodejců.

Autor: Puruplast

Další články